Raport z kontroli lokali wyborczych

 

W ramach projektu „Pełnosprawny wyborca” oraz akcji „Masz głos, masz wybór” po raz drugi przeprowadziliśmy kontrolę lokali wyborczych dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Tym razem nie tylko w Krakowie.

Zebraliśmy 90 ankiet z 5 miast w Polsce (najwięcej w Warszawie i Krakowie, ale dużym zaangażowaniem wykazała się także Rzeczniczka dostępnych wyborów z Zamościa).

Ogólne wnioski nie są zadowalające, większość lokali nie  spełnia warunków minimalnej dostępności, a 88% lokali nie spełnia wymogów prawnych. Niestety mimo wielu udogodnień, osoby z niepełnosprawnościami nie są w stanie w 100% samodzielnie dotrzeć do urny wyborczej i oddać swój głos.

Dostęp do informacji wyborczej kandydatów był niezadowalający, a na nasze pytania zadane 34 kandydatom na prezydentów miast w II turze, odpowiedzi uzyskaliśmy od 4 osób:  (http://www.pelnosprawnywyborca.firr.org.pl/34-kandydatow-i-4-odpowiedzi/)

Niestety po raz kolejny potwierdziliśmy brak odpowiedniego przygotowania członków komisji wyborczych  Ich niewiedza dotyczyła nie tylko warunków, jakie powinny obowiązywać w lokalu wyborczym, ale także znajomości przepisów prawnych.

 

Zapraszamy do zapoznania się z raportami przygotowanymi przez naszą Fundację.

FIRR kontrola_lokali_15-16.11

FIRR kontrola_lokali_załącznik_1

FIRR kontrola_lokali_załącznik_2