Inowrocław stwarza świetne warunki głosowania osobom niepełnosprawnym

Inowrocław stwarza wzorcowe warunki głosowania osobom niepełnosprawnym – tak wynika z raportu Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

W maju tego roku, tuż przed wyborami do Europarlamentu biuro RPO skontrolowało 158 lokali wyborczych posiadających status dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych w 23 miejscowościach, m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Katowicach i Gdańsku.

W Inowrocławiu pod lupę wzięto pięć siedzib obwodowych komisji wyborczych, w których mogli zagłosować niepełnosprawni inowrocławianie. To lokale zorganizowane w Bibliotece Miejskiej, Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, Przedszkolu „Muzyczna Kraina” oraz w Gimnazjum nr 3 im. 4. Kujawskiego Pułku Artylerii Lekkiej, gdzie pracowały dwie komisje. Wszędzie tam spełnione zostały wszelkie wymogi i standardy. Chodzi m.in. o szerokość drzwi, wysokość progów, oznaczenie krawędzi schodów, oznaczenie elementów szklanych, w tym drzwi i ścianek, antypoślizgową posadzkę, dodatkowe oświetlenie w miejscu głosowania.

Wysoko oceniono również organizację w lokalu wyborczym – przygotowanie miejsc głosowania, rozmieszczenie obwieszczeń PKW, oznakowania krawędzi stopni. Wskazano, że zapewniono dodatkowe ułatwienia dla wyborców niepełnosprawnych i starszych, m.in. udostępniając szkła powiększające. Pracownicy Biura RPO zwrócili także uwagę na bezpośrednią okolicę lokali wyborczych. Inowrocławskie okazały się łatwo dostępne dla osób niepełnosprawnych, które swobodnie i bez przeszkód mogą dojechać i wjechać na wózku do lokalu wyborczego.
Nie wszędzie jednak było tak wzorcowo jak w Inowrocławiu. Stwierdzono bowiem uchybienia i nieprawidłowości aż w 113 badanych lokalach, co stanowi 72% kontrolowanych miejsc.

Podczas ostatnich wyborów do Parlamentu Europejskiego na terenie Inowrocławia utworzono: 51 komisji wyborczych. W 16 z nich mogli głosować niepełnosprawni. Sprawami organizacyjnymi związanymi z przygotowaniem wyborów do zajmowało się ok. 160 pracowników Urzędu Miasta i innych jednostek.

Warto dodać, że nie pierwszy raz Inowrocław został dostrzeżony, jako miasto przyjazne niepełnosprawnym wyborcom – w 2011 r. zajął trzecie miejsce w ogólnopolskim konkursie „Wybory dla wszystkich”.

Źródło:  inianie.pl